Öcü Dediğimiz Meğer İnsanmış

1

Çocuğun olana kadar, çocukluğunda dinlediğin masallarla arayı açıyorsun. Çocuğun olunca o masallar pantolonunun cebinde unutup bulduğun para misalı yüzünü güldürüyor. Al onları bozdur bozdur anlat, çocuk mutlu sen mutlu. Lakin anlattığın şeyleri yetişkin kulağınla sen de duyunca için bi ürperiyor. İçinde bu kadar şiddet, ölüm, aldatmaca dolu şeyleri biz çocukken nasıl dinlemişiz diye şaşırırken bi yandan da bunu kendi çocuğuna anlatıp travma otobanında sol şeridi kapatıyor
gibi hissediyorsun. Andersen olsun Grimm Kardeşler olsun travmatik olma konusunda hep Kemalettin Tuğcu ( bkz. Kemalettin Tuğcu) ile kapışır eserlere imza atmışlar.

Neyse, derken fark ediyorsunki yıl 2016 olmuş yaşadığın dünyada herkesin gücü çocuklara yetiyor. Cadıya, kurda, canavara, gulyabaniye filan hasret kalmışsın zira hiç değilse bunların hakkından gelmek mümkün. Oysa istismarcısı, katili, dayakçısı filan bunlar el ele vermiş halay çekiyor. Gördüğünden, duyduğundan, okuduğundan harap düşmüşsün ama yetmemiş bitmemiş. Öcü diye bellediğimiz gizemli yaratık aslında bildiğin insanmış ve o masallar da aslında daha biz çocukken kulağımıza küpe olup bizi insanın şerrinden korumak için mühim vazifedelermiş. Belliki bu insan denen öcünün günahtan, ayıptan, vicdandan, kanundan ya da kitaptan korkar bir yanı yokmuş.

Ve yine belliki bizim çocuklarımıza reva görmemiz gereken masallar maalesef yine binlerce yıldır kötülüğü bitmeyen insan hakkında olanlarmış. Hatta bunlar yetmezmiş gibi lanet olsunki “iyi dokunuş kötü dokunuş” diye bir masalı çocuklarımıza anlatmak zorunda olduğumuzu radyodaki bir uzman altını çize çize söylüyor.

Acılarını paylaşmamıza imkan olmadığını düşündüğüm aileler bu saatten sonra biricik yavrularına neler anlatmak zorunda kalacak hayal bile edemiyorum. Buna sebep olanlara verilecek hangi ceza ne işe yarar onu da bilmiyorum. Tek bildiğim anne babaların el birliğiyle Pandora’nın kutusunu kapatmaları gerektiği…. Yoksa mutlu son sadece masallarda kalacak!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s