Üçümüz…

943613_10151420122383295_1257019480_nSevgili Atlasparem,

Seninle ikimizin  ortak bir noktası var, ikimiz de annene aşığız. Sen aramıza katılana kadar annenin de bana karşı debisi yüksek duyguları vardı. Vardı diyorum zira şu an bu akış iki farklı havuzu besliyor.

(Hatta sana doğru akan miktarın daha fazla olduğu bir gerçek, şimdilik bu kadarını bilmen kafi zira havuz problemleriyle kafanı bulandırmak için çok erken.) Bir gün birinin eşi olduğunda, senin kadar lokum bir çocuğun(ların) gelip aşık olduğun kadının kalbini çalacağını şimdiden bil. Anneannen ve deden – babaannen ve deden için de durum farklı değildi, işler böyle yürüyor çünkü #karmaisab***h

Bu fotoğraf çekildiğinde henüz vize ihtiyacı olmayan bir Amerika ziyaretçisiydin – yani annenin karnındaydın. Baban böyle karmaşık cümleler kurmayı (yazılı ve sözlü) seven bir adam ve belki hala 10 kelimeyi aşmayan kelime haznenin sebebi de evdeki bu karmaşık dildir, kim bilir? Gerçi annenin hakkını yemeyelim, 20 aydır seninle konuştuğu kadarını benimle konuşması için önümüzde hala en az 5 yıl olduğunu düşünüyorum. (Kıskanç bir adam olma, ben bir faydasını görmedim.)

Atlasparem,

Çocuk sahibi olmak boş bir kağıdın altına imza atıp teslimat gününü beklemeye benziyor. Biz yetişkinlerin normalde yapmadığı tarz da bir alışveriş. Kimse tek başına böyle bir şeye cesaret edemeyeceği için anne ve babalar var. Teslimat yapılana kadar kaygıları insanın çenesine vuruyor. Ailemize katılacağını öğrendiğimiz ilk günden seni kucağımıza alana kadar geçen sürede biz de hakkında çok fazla şey konuştuk (Acaba kulakların çınladı mı? Bu bir deyim, anlatırım).  Bi’ sürü “inşallah”, en az o kadar “acaba” ve yine en az o kadar “sağlıklı olsun da…” cümlesi sarf ettik. Aslında biricik annen bu dönemi de yine oldukça sakin ve benim gevezeliğime tahammül ederek geçirdi. Annen gerçekten özel bir kadın bkz. #jeand’arc

Sana dair ilk, net olmayan ama güçlü tahmin bir kız olacağın yönündeydi. Ömrü  kısa olan bu bilginin en güzel yanı “kızların babaya aşık olduğu” genel kabulüydü. Bu süre zarfında annene kızımla hayatımızın ilk birkaç yılını aşırı detaylı anlatmış olabilirim. Neyseki o sırada evi pembelerle doldurmayıp  biraz daha bekledik (bana kalsa Barbie’nin evini yaratmıştım, fren yine annenden geldi).

O günlerde acemi ebeveynler olarak  ultrasonda hep aynı yere odaklanıyorduk zira bilmek istiyorduk. Can Amcan (Beygo) her zamanki tatlılığıyla bize sırayla burnunu, gözlerini, kalbini vs. gösterirken biz aralara girip “peki şeyi” diye sorup duruyorduk ki “çocuklar ekrana bakar mısınız  burda turistik tur yaptırmıyorum, bu organların gelişmesi  önemli” fırçasını yiyivermiştik. (güzel espriydi ben hala gülerim)

O maceralarımızı zamanı gelince ayrıca yazacağım ama zamanı gelince belki (kasıtlı olarak) atlarım diye şimdi peşin peşin yazayım. Güzel annen hamileliği boyunca hiç hamilelik nazı, kaprisi yapmadığı gibi hamile olduğunu unutturacak kadar normal bir hayat sürdü. Hatta baban bazen durumu unutarak “yengeç” hallerinde yine en büyük desteği annenden bekledi ve aldı.  Sen gelmeye karar verdiğin sabah emin olmak için 2 saat bekleyen anneciğin, babanı  “boş yere uyandırmak” istememişti. Hayata karşı duruşunda soya çekiminin annenden yana olmasını çok isterim, onu ve beni tanıdıkça bunu sen de isteyeceksin. Sıkça tekrarladığım(ız) bir başka dileğim(iz) ise sayısal/rasyonel zekanı annenden,  sosyal/duygusal zekanı ise benden alman (inan bu hepimiz için en iyisi).

Canım Oğlum,

Hikayenin & hikayemizin geri kalanını birlikte yaşayıp göreceğiz. İnsan anne ve baba olunca (bkz. çocuk sahibi olunca anlarsın) Allah kalbine öyle bir sevgi veriyor ki dünyadaki tüm çocukların ebeveyni gibi hissediyorsun. O yüzden bu mübarek kandil gecesinde hem senin hem de dünyadaki tüm kardeşlerin için sağlıklı, mutlu ve barışın hakim olduğu  uzun bir ömür diliyorum. Umarım size huzurlu bir ülke, güzel bir gelecek ve yaşanacak bir dünya armağan edebiliriz. Umarım tüm yetişkinler, çocukların dünyadaki en naif, en nadide ve üzerine titrenmesi gereken varlıklar olduğunu hep hatırlar/ hiç unutmaz ve vicdanlarıyla bağlantılarını asla yitirmezler.

Baban

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s